اخبار

109 کیلومتر پرواز حاصل تلاش بانوی خلبان قزوینی

هاشمیان، رئیس کمیته ورزش های هوایی استان قزوین خبر داد؛

 

109 کیلومتر پرواز حاصل تلاش بانوی خلبان قزوینی

 

 

سید صفا الدین هاشمیان، رئیس کمیته ورزش‌های هوایی هیأت انجمن‌های ورزشی استان قزوین از پرواز بالای 100 کیلومتر فاطمه نوری، بانوی پر افتخار پاراگلایدر قزوین در سایت پروازی گردنه رخ خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی هیأت انجمن‌های ورزشی استان قزوین، هاشمیان اظهار‌کرد: در جریان پرواز‌های تمرینی مسافت در روز چهارشنبه 28 تیرماه، فاطمه نوری پر‌افتخارترین ورزشکار هوایی استان قزوین توانست مسافت 109 کیلومتر را به وسیله پاراگلایدر از مبدأ سایت پروازی گردنه‌رخ واقع در استان چهارمحال‌و‌بختیاری در زمان 5 ساعت و 21 دقیقه تا مقصد روستای داران واقع در استان اصفهان پرواز نماید.

هاشمیان افزود: فاطمه نوری پیش از این توانسته بود مسافت بیش از 73 کیلومتر را در ارتفاع بیش از 6000 متر از سطح دریای‌آزاد تجربه نماید و با این رکورد جدید وی بعد از فاطمه افتخاری، خلبان اصفهانی، دومین بانوی ایرانی است که موفق شده بیش از 100 کیلومتر را بوسیله پاراگلایدر پرواز نماید.

رئیس کمیته ورزش‌های هوایی استان قزوین تصریح کرد: در طول این پرواز 4 خلبان دیگر بانوی خلبان قزوینی را همراهی می‌کردند و از کیلومتر 75 به بعد به دلیل افت ارتفاع سایر خلبانان، وی به تنهایی به مسیر پرواز ادامه داده و موفق به ثبت رکورد 109 کیلومتر شده است.

هاشمیان خاطرنشان کرد: فاطمه نوری نایب‌رئیس بانوان کمیته ورزش‌های هوایی استان قزوین و دانشجوی دکتری تخصصی سلامت ‌در‌ بلایا و فوریت‌ها می باشد. وی در طول مدت فعالیت خود موفق به کسب عناوین متعدد قهرمانی کشور در رشته پاراگلایدر شده است.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه وسیله پروازی پاراگلایدر در طول پرواز هیچگونه نیروی پیشرانه‌ای ندارد افزود: پاراگلایدر ساده‌ترین وسیله پروازی است که بشر بوسیله آن موفق به پرواز شده است و بدون هیچگونه نیروی پیشرانه‌ای می‌تواند با دانش و مهارت خلبان و با استفاده از هوای گرم ناشی از تابش نور خورشید ارتفاع بگیرد و به مسافت‌های طولانی دست پیدا کند.

 

روابط عمومی هیأت انجمن های ورزشی استان قزوین